loading...
Leć to Gournes

Wycieczki to Gournes

 • Bez wizy

Gournes to miejscowość wypoczynkowa na Krecie w Grecji, położona 16 km od Heraklionu. Wcześniej na terenie miasta znajdowało się kilka wiosek rybackich, które połączyły się, tworząc podstawę przyszłego miejsca. Nowoczesne hotele, kawiarnie, tawerny zapewniają turystom wszystko, co niezbędne do wypoczynku, a stara zabudowa wsi dodaje narodowego kolorytu.

  Dojazd własny

   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...

  Do zobaczenia in Gournes

  • Еuro
  • Język grecki

  Wcześniej znajdowała się tu baza wojskowa, po której zamknięciu w 1993 roku ludzie zostali bez pracy, a wiele mieszkań i domów stało pustych. Wtedy zdecydowano się rozwijać wieś jako uzdrowiskową. Od około 30 lat budowano tu hotele, wyposażano plaże, a nawet otwarto Cretaquarium z 60 zbiornikami z śródziemnomorskimi mieszkańcami. Akwarium uważane jest za jedno z najlepszych w Europie.

  Plaże

  Istnieją dobre piaszczyste plaże z całą niezbędną infrastrukturą. Strefa płytkiej wody sięga kilkudziesięciu metrów. Falochrony są zainstalowane na całym wybrzeżu, ponieważ obszar ten jest narażony na działanie wiatrów, a fale są tu częstym zjawiskiem.

  Pomiędzy niektórymi falochronami znajdują się dzikie plaże, na których można się opalać i pływać, ale są one rzadko używane.

  Na plaży miejskiej dno morskie jest oczyszczone z kamieni, ale po obu stronach dno jest kamieniste. Kilkaset metrów od centralnej plaży znajduje się rzeka.

  Z rozrywek na plaży Gournes oferują narty wodne, pływanie na bananie i parasailing. Znajduje się tu centrum nurkowe, w którym można wypożyczyć sprzęt do nurkowania, wziąć lekcje nurkowania i nakręcić film.

  Rzeczy do zrobienia

  Większość rozrywek w ośrodku ma charakter pasywny. Wieczorem można spacerować bulwarem, przesiedzieć w barach i tawernach lub wybrać się na zakupy.

  Jeśli odpoczywa się z dziećmi, można odwiedzić jednocześnie dwa parki wodne Aqua + lub Watercity.

  W mieście znajduje się kościół św. Jerzego Bezeti, w którym można zobaczyć starożytne freski, oraz Stary Kościół Zwiastowania. W pobliżu zachowały się ruiny osady minojskiej.

  Można zrozumieć, jak wygląda typowy kreteński budynek w obszarze Pano. To wąskie uliczki, przytulne i zadbane świątynie, domy porośnięte bluszczem. Niedaleko miasta znajduje się świątynia i jaskinia św. Paraskewy. W jaskini można obejrzeć kilka sal ze stalaktytami, jednak w lochu nie ma oświetlenia, dlatego należy zabrać ze sobą latarki.

  Gdzie warto się wybrać?

  Można wybrać się na wycieczkę łodzią na niezamieszkaną Smoczą Wyspę. Jest tu kilka malowniczych lagun, najczystsza woda, a na lądzie żyją dzikie kozy, sokoły Eleonory oraz jaszczurki cykladzkie.

  Gournes ma tę zaletę, że znajduje się blisko Heraklionu. Daje możliwość zobaczenia wszystkich atrakcji głównego miasta Krety (Pałac w Knossos, labirynt Minotaura, twierdza Koules) i udania się do Sitii, Ierapetry, Agios Nikolaos. Szczególnie interesujące jest to drugie, gdzie znajduje się malownicze jezioro Voulizmeni, jaskinia Milatos, park archeologiczny Priniatikos Pyrgos i miasto Olous, które zatonęło podczas trzęsienia ziemi.

  Hersonissos zainteresuje miłośników antyków. Zachowały się tu ruiny teatrów, starożytne mozaiki, rzymski port. Dla miłośników tańca do białego rana są też pola do minigolfa, ośrodek jeździecki, ośrodek talasoterapii i dziesiątki dyskotekowych barów.

   

  Popularne kurorty

  Wszystkie ośrodki
  loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...
   loading...