Wycieczki do Omanu
- Bez wizy
Oman to prawdziwa perła Półwyspu Arabskiego, która zachwyca różnorodnością swoich pejzaży – od rozległych pustyń i piaszczystych wydm po zielone oazy i dzikie, malownicze wybrzeża. Kraj ten oferuje autentyczną arabską kulturę, serdeczność mieszkańców oraz liczne zabytki, takie jak majestatyczne fortece i piękne meczety. To doskonałe miejsce dla podróżników poszukujących unikalnej egzotyki, przygody oraz chwili wytchnienia.
Nasze rekomendacje
Do zobaczenia w Omanie
- Język arabski
O kraju
Oman położony jest na Półwyspie Arabskim w Azji. Otoczony jest Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, a sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Jemenem oraz Arabią Saudyjską. To kraj, który zachwyca turystów swoją różnorodnością - oferuje piękne, rozległe pustynie, piaszczyste plaże oraz malownicze krajobrazy. Podróżnicy, którzy szukają przygód i egzotyki, nie będą zawiedzeni. Stolicą Omanu jest Maskat – nowoczesne miasto z historycznym rdzeniem i widokiem na morze. To państwo, które wciąż pozostaje nieodkryte przez masową turystykę, ale coraz więcej osób wybiera je jako kierunek podróży, szukając autentyczności, przyrody i arabskiej gościnności.
Klimat
W Omanie dominuje klimat zwrotnikowy suchy. Lata są bardzo gorące – temperatury w lipcu przekraczają często 45 stopni Celsjusza, dochodząc nawet do 50. Zimy są łagodne, z temperaturami w okolicach 20–25 stopni. Opady w tym kraju są rzadkie i występują przeważnie zimą. W południowej części kraju, np. w Salala, podczas monsunu (Khareef), powietrze jest nieco chłodniejsze i wilgotniejsze, dzięki czemu odczucie ciepła nie jest aż tak silne.
Maskat
Stolica i największe miasto Omanu (alternatywa nazwa Muskat), które położone jest nad Zatoką Omańską w północnej części kraju. Otoczone przez surowe góry i pustynie. Maskat łączy nowoczesną zabudowę z tradycyjną architekturą. W Maskacie znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje kraju i pałac sułtanów Omanu - Pałac Al-Alam, gdzie odbywają się oficjalne uroczystości z udziałem najważniejszej osoby w kraju. Atrakcją jest również Matrah, nadmorska dzielnica z tradycyjnym bazarem. Warto zobaczyć również Muzeum Narodowe.
Salala
Miasto położone w południowej części kraju (alternatywa nazwa Salalah), blisko granicy z Jemenem. Latem, jako jedno z nielicznych miejsc w regionie, Salala doświadcza wpływu monsunu, który zmienia krajobraz, a klimat staje się przyjemniejszy dla miejscowych i turystów. W okolicy znajdują się piękne plaże, wodospady i bujna zieleń. Salala z roku na rok staje się coraz popularniejszym kurortem turystycznym. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od pustynnego żaru i zobaczyć inną twarz Omanu, która nazywana jest “arabską stolicą perfum”.
Nizwa
Dawna stolica kraju, która uważana jest za kulturalne serce Omanu. Znajduje się w głębi lądu, w otoczeniu gór, około 150 km od stolicy kraju. Znana z historycznego fortu, który został zbudowany w XVII wieku – jego okrągła wieża dominuje nad całym miastem. Nizwa, która słynie również z rękodzieła i była centrum islamskiej nauki i religii, to autentyczny obraz Omanu, który też uśmiecha się do turystów spragnionych nowoczesnych hoteli i restauracji.
Informacje praktyczne
- Czas przelotu: ok. 7-8 godzin w przypadku lotu czarterowego z Warszawy (WAW) do Maskat (MCT) i około 6-7 godzin z Warszawy (WAW) do Salala (SLL)
- Język urzędowy: arabski
- Waluta: Rial (OMR), 1 PLN = 9,4 OMR
- Czas lokalny: różnica czasu względem Polski to:
Czas polski + 3 godziny (czas zimowy)
Czas polski + 2 godziny (czas letni) - Wjazd: obywatele Polski muszą wyrobić wizę, aby wjechać na teren Omanu. Muszą mieć przy sobie również paszport. Przy wizie jednokrotnej paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy licząc od daty uzyskania wizy, a przy wizie wielokrotnej paszport musi być ważny minimum 1 rok od uzyskania wizy.
- Ważne: podróżującym posługującym się paszportami innych państw zaleca się kontakt z odpowiednim konsulatem w celu sprawdzenia obowiązujących ich przepisów i wiz.
- Taxa/opłata klimatyczna: Oman nakłada podatek turystyczny. Obecnie jest to 4% od rachunków w hotelach, restauracjach i innych placówkach.
Co warto zobaczyć, będąc w Omanie
• Wadi Ghul - inaczej nazywany Wielkim Kanionem Omanu lub Wielkim Kanionem Arabii. Jest to jedno z najbardziej enigmatycznych miejsc nie tylko w tym kraju, ale w całej Azji. Zachwyca on swoimi stromymi ścianami i pięknymi widokami. Każdy miłośnik przyrody będąc w Omanie powinien zobaczyć go na własne oczy.
• Chasab - ten region nazywany jest z kolei “Norwegią Arabii” z uwagi na podobną linię brzegową. Temperatura jest jednak znacznie wyższa niż w tym kraju Europy, ale widoki równie piękne.
• Meczet sułtana Qaboosa - największy meczet w Omanie, który znajduje się blisko Maskat, stolicy kraju. Otwarty w 2001 roku obiekt może pomieścić aż 20 tys. wiernych.
• Wahiba Sands - pustynny region w Omanie, na który koniecznie należy zabrać zapas wody i żywności. Charakteryzuje się pięknymi wydmami i wspaniałymi krajobrazami. To jednocześnie dom dla Beduinów, którzy prowadzą na pustyni normalne życie.
• Al Hadżar - malownicze góry, które znajdują się na terytorium Omanu oraz częściowo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Turyści mogą zobaczyć na tym skalistym łańcuchu górskim sawanny oraz być świadkami hodowli kóz, owiec i wielbłądów przez miejscowych.