Wycieczki do Chin
- Bez wizy
Leć do Chin i odkryj starożytny Wielki Mur, przemierzaj malownicze krajobrazy zielonych tarasów ryżowych, podziwiaj majestatyczne świątynie i zanurz się w tętniącej życiem kulturze kraju, który łączy tradycję z nowoczesnością.
Nasze rekomendacje
Do zobaczenia w Chinach
- Język mandaryński
Chiny – pędzący kraj kontrastów z cywilizacją wyprzedzającą inne centra kulturowe. Niezliczone atrakcje dla przybywających turystów – od architektury, przez krajobrazy, roślinność, zwierzęta, zabytki, plaże do kuchni i zakupów!
Chiny - najdłużej istniejąca cywilizacja na świecie, pełna wspaniałych i niepowtarzalnych zabytków kultury, zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz niesamowitej wielokulturowości. Chiny czarują na każdym kroku głównie poprzez błyskawiczny postęp technologiczny. Najlepiej można poczuć to w najnowocześniejszych miastach świata takich jak Szanghaj czy Fuzhou. Po niezapomniany relaks i odpoczynek zdecydowanie trzeba udać się na prowincję Hajnan, czyli na tzw. chińskie Hawaje. Podczas podróży po kraju, koniecznie należy poznawać Chiny z każdej strony również z tej kulinarnej. Kuchnia chińska jest jedną z najciekawszych i najbardziej różnorodnych na świecie.
Hajnan - to wyspa oraz prowincja chińska położona na Morzu Południowochińskim. Uznana jest za odrębną prowincję od 1988 roku (ze stolicą w mieście Haikou), w skład której wchodzi razem ok. 200 wysp i wysepek. Cała prowincja Hajnan zajmuje ok. 34,3 tys. km², a jej populacja to ok. 10 mln mieszkańców. Posiada status specjalnej strefy ekonomicznej, zachęcającej do inwestowania poprzez m.in. ulgi podatkowe. Ze względu na rosnący ruch turystyczny i szybko rozbudowywaną infrastrukturę hotelową, wyspa bywa określana jako „chińskie Hawaje”. W przeszłości, ze względu na swój krajobraz kojarzący się Chińczykom z kolorami jadeitu, Hajnan był określany nazwami: Perłowe Klify, Jadeitowe Klify lub Jadeitowa Kraina.
Dzięki gorącej, słonecznej pogodzie oraz posiadaniu najpiękniejszych plaż w Chinach, wyspa Hajnan przyciąga miłośników plażowania z całego świata. Hajnan, oprócz zabawy i relaksu na cudownych plażach, tym bardziej aktywnym turystom, oferuje mnóstwo sportowych atrakcji takich jak pola do gry w golfa, boiska do piłki nożnej, korty tenisowe, siłownie, centra fitness oraz Spa z zabiegami leczniczymi opartymi na chińskiej medycynie naturalnej. Wody oblewające tę rajską wyspę doskonale nadają się do uprawiania różnych sportów wodnych takich jak np. nurkowanie i snorkeling, windsurfing czy wędkowanie. Hajnan warto też poznać przemierzając jego drogi na rowerze. Jest to tani i bardzo dobry sposób do dotarcie w ciekawe zakamarki tej wyspy.
Hajnan – miasta:
Haikou – stolica wyspy Hajnan oraz jej największe miasto. Leży na północy i jest bardzo ważnym węzłem transportowym zarówno wodnym, jak i lotniczym. To właśnie tu znajduje się międzynarodowe lotnisko Haikou Meilan (HAK), na które przylatuje większość turystów. Haikou od zawsze było ważnym portem handlowym dlatego od XIII wieku budowano tam liczne fortyfikacje. Największą atrakcją jest, zbudowana pod koniec XIX wieku Bateria Xiuying. Większość jej fortyfikacji przekształcona została w park, w którym zobaczyć można system bunkrów oraz całą kolekcję dział. W mieście króluje zabudowa z okresu portugalskiej kolonizacji. Warto odwiedzić również grobowiec lokalnego dostojnika Hai Rui Mu, który jest uznawany za wzór wszelkich cnót. Większość zabytków w Haikou zgromadzona jest blisko siebie zatem nie trzeba poświęcać wiele czasu na zwiedzanie tego miasta.
Sanya - najbardziej popularny kurort i uzdrowisko, może pochwalić się szerokimi pasmami białego, piaszczystego wybrzeża otoczonego tropikalną roślinnością oraz ekskluzywnymi kompleksami hotelowymi. Zagospodarowane okolice plaż gwarantują wspaniały wypoczynek oraz możliwość uprawiania wszelkich sportów wodnych. To właśnie w Sanya pięciokrotnie odbywały się wybory Miss World. Znajduje się tu mierząca 108 metrów wysokości statua bogini Guanyin, która jest jednym z najwyższych wolno stojących posągów na świecie. Będąc w Sanya warto odwiedzić też Muzeum Muszli Morskich. W pobliżu miasta Sanya znajduje się urzekająca Zatoka Yalong (Yalong Wan). Jej największym atutem jest 7-kilometrowa plaża z białym drobnym piaskiem. Do okolicznych atrakcji należy również zaliczyć plażę określaną mianem „końca świata”. Nazwa pochodzi od znajdującego się na niej głazu wyznaczającego punkt zetknięcia nieba i ziemi.
Hajnan - warto zobaczyć:
Lingshui – to typowo wyspiarskie miasteczko. Będąc tu warto odwiedzić pozostałości klasztoru z epoki Qing z oryginalnymi malowidłami ściennymi oraz nietypowe Muzeum Komunistów.
Wyspa Małp – półwysep, na który można dostać się łodzią, zaadaptowany został na rezerwat małpiej populacji Makaków. Jest to również instytucja, zajmująca się badaniem i ochroną tych zwierząt. Powstała w 1965 roku, obecnie na jej terenie przebywa około 2000 małp. Ze względu na znakomite warunki takie jak dzikie rośliny i owoce oraz dużą ilość kryjówek, teren ten stanowi idealne dla makaków warunki do życia. Zwiedzanie tej atrakcji polega głównie na obserwacji tych uroczych i nieuchwytnych małp.
Rezerwat Leśny Jianfengling – najmniej dostępny zakątek na wyspie, w którym przyrodnicy zlokalizowali ogromną ilość gatunków motyli, roślin oraz egzotycznych zwierząt. Chętnie wybierają się w to miejsce miłośnicy spokoju, ciszy oraz dzikiej przyrody, która jest dla nich doskonałym tematem fotograficznym.
Tongshi – jedno z najciekawszych miast na wyspie, idealnie nadające się na kilkugodzinną wizytę. Warto odwiedzić Muzeum Narodu poświęcone wyspie oraz wspiąć się na okoliczne szczyty Wuzhi Shan lub Qizhi Shan i podziwiać z nich niezapomniane widoki. Po wędrówce warto wstąpić do którejś z herbaciarni przy targowisku, aby napić się dobrej chińskiej herbaty.
Hajnan – klimat:
W prowincji Hajnan panuje tropikalny klimat monsunowy z wyjątkowo gorącą i wilgotną porą deszczową trwającą od czerwca do października (temperatury w tych miesiącach osiągają wysokość 35°C przy wysokiej wilgotności). Optymalnym okresem dla Europejczyków na odwiedzenie wyspy i wypoczynek jest okres od grudnia do kwietnia, wtedy powietrze jest suche i łagodne, a temperatura na wybrzeżach wynosi ok. 25 °C.
Informacje Praktyczne
- Waluta: juan renminbi z nowym oznaczeniem China New Yuan (CNY),
1 CNY = 100 fenów,
1 CNY = ok. 0,14 USD,
1 CNY = ok. 0,55 PLN
Ceny między regionami Chin znacznie się różnią i zależą od popularności turystycznej danego obszaru, a prowincja jest tańsza niż ekskluzywne kurorty. Podczas robienia zakupów, szczególnie na bazarach i targowiskach, warto się targować. Towary w chińskich supermarketach i większych sklepach mają ceny porównywalne do polskich.
W Chinach można wypłacić gotówkę przy pomocy międzynarodowej karty w bankomatach banków chińskich, na których znajduje się logo Maestro lub Visa. Liczba takich bankomatów jest bardzo ograniczona i praktycznie można je znaleźć tylko w większych miastach. Zazwyczaj limit jednej wypłaty wynosi 2500 CNY, czyli ok. 320 EUR. Można jednak wypłacać pieniądze kilka razy z rzędu. Pozostala większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki.
- Dokumenty i przepisy: dokumentem niezbędnym do wjazdu do Chin jest paszport, który musi posiadać co najmniej 6 wolnych stron oraz być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty powrotu do Polski. Przebywając w Chinach najlepiej mieć paszport zawsze przy sobie. Jest on niezbędny szczególnie podczas podróżowania po tym ogromnym kraju, gydż wszystkie bilety lotnicze, kolejowe oraz autobusowe, są imienne i zawierają numer paszportu. Tożsamość pasażera jest za każdym razem sprawdzana, niekiedy nawet kilkakrotnie. W przypadku utraty paszportu, dokument uprawniający do zakupu biletów można uzyskać w polskiej placówce konsularnej lub na posterunku policji.
Część zagranicznych komunikatorów oraz portali internetowych jest w Chinach niedostępna. Może to znacznie utrudnić kontakt z rodziną oraz znajomymi, a także nawet uniemożliwić wyszukiwanie niektórych informacji na miejscu.
Ważne! Nie należy przebywać w stanie nietrzeźwym w miejscach publicznych – według chińskiego prawa jest to wykroczenie.
- Czas Przelotu: Warszawa (WAW) – Pekin (PEK) – ok. 10 godz., Warszawa (WAW) – Haikou (HAK) prowincja Hainan – ok. 22 godz.,
- Czas Lokalny: różnica czasu względem Polski to:
Czas polski + 6 godzin (w czasie letnim)
Czas polski +7 godzin (w czasie zimowym)
- Język: urzędowy to język mandaryński (standardowy język chiński), angielski jest używany głównie w regionach turystycznych,
- Stolica Kraju: Pekin
- Napięcie: wymagany adapter, 220 V; 50 Hz / typ A, typ C, typ C–2, typ G, typ I
- Komunikacja: Po dużych miastach najlepiej poruszać się metrem. Jest to najtańszy, szybki i bezpieczny środek transportu. Z powodu dużych odległości przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi regionami zajmuje sporo czasu, jednakże samoloty obsługują stolice wszystkich prowincji oraz większe miasta. Polecanym środkiem transportu ze wzgledu na szybkość i dostępność jest również kolej. Wypożyczenie samochodu jest możliwe jedynie z ważnym chińskim prawem jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy w Państwie Środka, nie jest honorowane.
- Klimat: W Chinach klimat jest bardzo zróżnicowany przede wszystkim ze względu na ogromną powierzchnię kraju. Na północy panuje klimat umiarkowany: latem temperatury wynoszą około 25°C, zimy są bardzo chłodne. Na południu natomiast, klimat jest tropikalny z gorącymi latami i umiarkowaną temperaturą w zimie.
- Szczepienia: brak wymaganych szczepień. Kraj o wysokim ryzyku zakażenia cholerą. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, poliomyelitis, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.
- Depozyty Hotelowe: w większości hoteli w Chińskiej Republice Ludowej wymagany jest depozyt na poczet ewentualnych wydatków w hotelu. Pobierany jest on w gotówce lub blokowany na karcie kredytowej podczas zameldowania (Check-in). Akceptowane są następujące karty: VISA, MASTERCARD, MAESTRO. Jeżeli goście często korzystają z usług hotelu i obciążają nimi rachunek pokoju, konieczne jest terminowe uzupełnienie kaucji w recepcji. Przy wymeldowaniu (Check-out) kwota depozytu zostaje pomniejszona o bieżący rachunek np. za napoje czy inne usługi hotelowe. W przypadku karty bankowej, gdy hotel odblokuje pozostałe środki, transakcja nie następuje od razu i w niektórych przypadkach może trwać do 30 dni (środki są zwracane na konto właściciela w ciągu miesiąca). Wysokość depozytu uzależniona jest od hotelu i jest to ok. 100 - 200 USD/noc/pokój. Hotel zastrzega sobie prawo do zmiany kwoty kaucji bez uprzedzenia. O szczegółach dotyczących wysokości depozytów Klienci zostaną poinformowani na miejscu.
- Wizy: w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r. obywatele RP posiadający zwykłe paszporty będą mogli podróżować do Chin bez wiz na okres nie dłuższy niż 15 dni.
Uwaga! Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie w przypadku podróży w celach: biznesowych, turystycznych, odwiedzin rodziny lub przyjaciół oraz tranzytowych. Ruch bezwizowy dotyczy wyłącznie posiadaczy paszportów zwykłych, osoby, które posiadają dokument podróży, paszport tymczasowy, dokument awaryjny nie spełniają wymogów polityki bezwizowej. Wymagania dla osób niepełnoletnich i pełnoletnich oraz uczestników wyjazdów grupowych i indywidualnych są takie same. Cudzoziemiec, który spełnia wymagania ruchu bezwizowego, może podróżować do Chin z dowolnego kraju (nie tylko z Polski). Ruch bezwizowy obowiązuje we wszystkich portach morskich, lądowych i lotniczych. Osoby spełniające wymagania ruchu bezwizowego mogą wielokrotnie korzystać z polityki bezwizowej wjeżdżając na terytorium ChRL, aktualnie nie ma ograniczeń co do ilości wjazdów bezwizowych oraz łącznej liczby dni pobytu. Jak liczyć czas pobytu? Od dnia wjazdu w Chinach można pozostać nieprzerwanie do godz. 24:00 15-ego dnia pobytu.
Uwaga! Jeżeli cel wizyty nie odpowiada zasadom ruchu bezwizowego lub występują inne prawne okoliczności niepozwalające na wjazd do ChRL to chińskie organy kontroli granicznej mogą podjąć decyzję o niewpuszczeniu na terytorium Chin. Zalecamy, aby w trakcie podróży mieć ze sobą zaproszenie, rezerwację lotu i hotelu oraz inne dokumenty, które mogą potwierdzić cel wizyty w Chinach. Dodatkowo, od 9 lutego 2024 r. obywatele polscy mogą odwiedzać prowincję Hajnan bez konieczności wyrabiania wizy. Dopuszczalne są pobyty w celach: działalności biznesowej, odwiedzin rodziny i przyjaciół, korzystania z leczenia, udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz innych, nieprzekraczające 30 dni, liczonych od północy dnia następującego po dniu przyjazdu do Chin. Wykluczone spod reżimu bezwizowego są pobyty długoterminowe w celu wykonywania pracy i odbywania studiów.
Źródło: https://www.gov.pl/web/chiny/idp
Ważne: Klienci posługujący się innymi paszportami niż polskie zobowiązani są do uzyskania odpowiednich wiz oraz informacji we własnym zakresie.
- Ambasada RP w Pekinie
Adres: 1 Ritan Rd., 100600 Beijing, Chiny (mapka lokalizacji)
Telefon: +86 10 853 17 100 (w godzinach 8:30 – 16:30 czasu chińskiego)
Faks: +86 10 653 21 745
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Ważne kontakty dla podróżujących do Chin:
Ambasada RP w Pekinie - Polska w ChRL - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
- Warto kupić: w Chinach tradycyjne pamiątki najlepiej kupić w lokalnych sklepach z rękodziełem oraz w tzw. manufakturach, gdzie przedmioty są wykonywane ręcznie. Jak wiadomo chińczycy są specjalistami w tworzeniu wszelkich podróbek, dlatego w razie chęci zakupu oryginalnych produktów lepiej zaopatrzyć się w tzw. „Sklepach Przyjaźni” niż zwykłych sklepikach przyciągających niskimi cenami. Koniecznie należy też wstąpić do tradycyjnej herbaciarni i kupić aromatyczną herbatę. Popularną pamiątką z w większości prowincji jest oczywiście posążek Buddy. Turyści chętnie kupują także fajki do opium, grę w „madżong” oraz chińską porcelanę. Perły, jedwab i obrazy malowane na takim materiale są tu w atrakcyjnych cenach. Unikatowym prezentem jest także chińska kaligrafia malowana na jedwabiu lub bibule. Podczas zakupów warto pamiętać o targowaniu - sprzedawcy bardzo często opuszczają ceny wstępnie zawyżone dla turystów.