ładowanie...
Leć do Bułgarii

Wycieczki do Bułgarii

 • Bez wizy

Bułgaria jest krajem europejskim na wschodzie Półwyspu Bałkańskiego i leży nad Morzem Czarnym. Bułgaria przyciąga turystów kurortami nadmorskimi latem, ośrodkami narciarskimi zimą i kurortami balneologicznymi przez cały rok. Wycieczki do Bułgarii dają możliwość zobaczenia wielu wyjątkowych zabytków przyrodniczych i historycznych, a przystępne ceny sprawiają, że wycieczki do tego kraju są szczególnie popularne.

  • ładowanie...

  Nasze rekomendacje

   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...

  Do zobaczenia w Bułgarii

  • Język bułgarski

  Klimat

  Północna część Bułgarii położona jest w strefie klimatu kontynentalnego, południowa w strefie śródziemnomorskiej. Zimą, w górach średnia temperatura wynosi -5°C i mniej. Na wybrzeżu Morza Czarnego zimą z reguły jest około +1°C i silne wiatry, a latem dość gorąco, do +25°C nawet do 30°C. Woda w pobliżu brzegu nagrzewa się średnio do +23°C .

  Kurorty nadmorskie

  Lato to idealny czas na wakacje w jednym z kurorów nad Morzem Czarnym. Słoneczny Brzeg, Św. Konstantyn, Złote Piaski, Riwiera, Sozopol, Czajka, Nesebyr, Św. Włas i inne nadmorskie miejscowości posiadają świetną infrastrukturę do rekreacji i rozrywki.

  W Warnie jest wiele historycznych miejsc, można zwiedzić łaźnie rzymskie, park Morska Gradina, delfinarium, klasztor Aladzha, gdzie pustelnicy mieszkali w celach wykutych w skałach.

  Przystępne ceny wycieczek pozwalają wybrać się na wakacje z całą rodziną do Złotych Piasków - komfortowego kurortu dla rodzin z dziećmi, który posiada szerokie piaszczyste plaże, dyskoteki, centra sportowe, park wodny, dmuchane baseny dla dzieci i inne miejsca rozrywki. Jeśli znudzi się wam plażowanie to możecie wybrać się na wycieczkę do Warny, Bałcziku, do doliny Kamiennego Lasu lub na farmę, na której hoduje się małże.

  Św. Konstantyn i Elena to najstarsze bułgarskie uzdrowisko, odpowiednie dla miłośników spokoju i tych, którzy nastawieni są na relaks. Znajdziemy tu miejsca do zacisznego wypoczynku, pola do minigolfa. Goście mogą wybrać się na wycieczkę rowerową, łowić ryby lub jeździć na nartach wodnych. Istnieje wiele placów zabaw i atrakcji dla dzieci.

  Kurort Burgas otoczony jest pięknymi jeziorami, w tym mineralnym jeziorem Atanasovskoe. W samym mieście tuyści mogą odwiedzić Park Morski i Stare Miasto, gdzie zachowała się architektura początku ubiegłego wieku z wieloma konstruktywistycznymi i modernistycznymi domami.

  Możesz wybrać się też na wakacje w Św. Własie - jest tam najczystsze górskie powietrze, dlatego preferowany jest przez miłośników spokoju, przyrody oraz rodzin z małymi dziećmi. W Św. Własie znajduje się unikalny kompleks jachtowy, w którym można wypożyczyć jacht i wybrać się na wycieczkę łodzią, a także wiele restauracji i barów elitarnej klasy.

  Słoneczny Brzeg jest dogodny do wypoczynku zarówno z dziećmi, jak i dla młodzieży. Ośrodek oferuje wiele rozrywek dla dzieci - parki rozrywki, parki wodne itp., a dla młodych ludzi - ogromną liczbę barów, klubów, restauracji. Życie nocne tętni tutaj całą noc.

  Bułgaria leży na granicy Azji i Europy, w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego. Od zachodu graniczy z Serbią oraz Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, od północny z Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią.

  Na obszarze 110 910 km², spotkamy niezwykłą różnorodność krajobrazu. Lasy akacjowe i piniowe nad piaszczystymi plażami, płytkie i ciepłe morze sprawiają, iż Bułgaria jest doskonałym miejscem na wypoczynek. W Bułgarii odnajdziemy tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich a także unikalną architekturę z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

  Do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych kurortów turystycznych zaliczmy m.in. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr, Sozopol, Pomorie oraz Święty Właz. Bułgaria jest doskonałym miejscem na udany wypoczynek nad ciepłymi wodami Morza Czarnego, który ciągle fascynuje swoimi pięknymi i urozmaiconymi krajobrazami a także łagodnym i przyjemnym klimatem czarnomorskiego wybrzeża.

  Warna

  Jedno z najstarszych i największych miast w Bułgarii, najważniejszy bułgarski port na Morzu Czarnym i w Europie Wschodniej. Region ten charakteryzuje się łagodnym klimatem, wspaniałymi plażami o łagodnym nachyleniu, możliwościami uprawiania sportów oraz zorganizowaną infrastrukturą turystyczną zapewniającą komfortowy wypoczynek rodzinny i młodzieżowy. Liczne bary i restauracje w Warnie zapraszają gości do spróbowania narodowej kuchni, która łączy tradycje europejskie i wschodnie z gościnnością i życzliwością.

  Klimat jest wilgotny, subtropikalny. Lato zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do połowy października. Lato w Warnie jest stosunkowo ciepłe, a średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą +27-29 °C. Woda nagrzewa się do +24 °C.

  Wybrzeże Morza Czarnego w Warnie oferuje niekończące się piaszczyste plaże z małymi zatoczkami i cichymi wioskami rybackimi. Łagodne zejście do morza i szerokie pasy plaży są idealne na spokojny wypoczynek.

  Spacer po Warnie to przyjemna rozrywka dla zmęczonych zgiełkiem wielkiego miasta turystów, a także dla gości chcących poznać kulturę tego kraju. W Warnie znajduje się wiele interesujących miejsc historycznych, w tym katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, klasztor Aladża, Muzeum Archeologiczne w Warnie, budynki architektoniczne, kościoły i galerie.

  Złote Piaski

  Nietrudno się domyślić, że kurort zawdzięcza swoją nazwę plaży pokrytej drobnym złotym piaskiem. Złote Piaski to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na plaży. Piękna przyroda, ciepłe morze i piaszczyste plaże spotykają się w kurorcie Złote Piaski, gdzie można nie tylko leniwie wygrzewać się na słońcu, ale także znaleźć rozrywkę na każdy gust. To miejsce idealne dla turystów w każdym wieku, dla miłośników aktywnego i relaksującego wypoczynku.

  Latem średnia temperatura powietrza wynosi +27 °C, a woda nagrzewa się średnio do +24 °C.

  Na szczególną uwagę zasługuje plaża w Złotych Piaskach, uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych w Europie. Słynie z wyjątkowej czystości i doskonałych warunków do plażowania. Rozciąga się na długości prawie 4 km a jej szerokość miejscami osiąga ponad 100 metrów. W Złotych Piaskach znajduje się wiele restauracji, w których warto spróbować lokalnych potraw, znajdziemy tutaj również wiele sklepów, gdzie można kupić wyroby ceramiczne oraz kosmetyki na bazie naturalnych składników.

  Słoneczny brzeg

  Znajduje się ok. 35 km na północ od lotniska w Burgas i jest położony w Zatoce Nesebyrskiej. Jest idealnym miejscem dla ludzi młodych, spragnionych zabawy, gdyż znajduje się tutaj duża ilość dyskotek, klubów oraz kasyn. Wzdłuż kurortu znajduje się główny deptak, który stanowi swoiste centrum Słonecznego Brzegu. Oprócz restauracji znajdują się tutaj liczne sklepy, galerie ulicznych artystów a także stoiska z pamiątkami. Na szczególną uwagę zasługuje sześciokilometrowa plaża odznaczona Błękitną Flagą, pokryta delikatnym, czystym i złocistym piaskiem, która posiada bardzo łagodne zejście do wody.

  W Słonecznym Brzegu warto odwiedzić, jeden z najbardziej znanych aquaparków - Action Aquapark, gdzie znajduje się wiele atrakcji m.in. mająca 120 metrów zjeżdżalnia, strefa dla małych dzieci czy leniwa rzeka.

  Klimat miasta jest łagodny i sprzyjający rekreacji: temperatura powietrza latem wynosi średnio około +27°C, a temperatura wody +24°C. Aerozole morskie lokalnego powietrza działają leczniczo na układ oddechowy człowieka.

  Burgas

  Portowe miasto Burgas znajduje się na zachodnim wybrzeżu Zatoki Burgas nad Morzem Czarnym i jest największym w południowo-wschodniej Bułgarii. Miasto zostało założone przez Greków i przez pewien czas nosiło nazwę Pyrgos, co oznacza „wieża”. Fascynująca długa historia, ciekawe bułgarskie tradycje, przyjemny klimat i bogata przyroda przyczyniają się do dużego napływu turystów każdego roku. Kaskada słonych i świeżych jezior tworzy unikalny krajobraz naturalny Burgas, który otacza miasto. Rozwinięta infrastruktura ośrodka pozwala na wybór hotelu dla każdego turysty, a liczne kawiarnie, restauracje i dyskoteki uatrakcyjniają i ożywiają wakacje.

  Klimat Burgas jest umiarkowanie kontynentalny, charakteryzuje się łagodnością i brakiem duszących upałów. Dzięki stale orzeźwiającej morskiej bryzie, pogoda jest przeważnie ciepła w ciągu dnia i chłodna wieczorami. Najcieplejsze miesiące: lipiec-sierpień; w czerwcu zwykle pada dużo deszczu. Średnia temperatura w sezonie letnim wynosi +24 °C, a woda nagrzewa się do 24 °C.

  Piękne szerokie piaszczyste plaże Burgas, łagodne dno i spokojne morze przyciągają turystów z małymi dziećmi. Burgas to najbardziej wysunięty na zachód punkt Morza Czarnego. Miasto położone jest na czterech naturalnych tarasach na wysokości 17 metrów nad poziomem morza. Główną atrakcją i ośrodkiem rekreacyjnym Burgas jest Park Morski. Znajdują się tu pomniki znanych osobistości i współczesne rzeźby.

  Nesebyr

  Niezwykle piękny kurort i jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego, które znajduje się na półwyspie Nesebyr o długości 850 metrów i szerokości 300 metrów. To małe miasteczko na skalistym terenie 37 km na północ od miasta Burgas.

  Klimat kurortu jest śródziemnomorski, latem temperatura powietrza dochodzi do +28-30°C, a temperatura wody do +26°C.

  Infrastruktura ośrodka jest bardzo dobrze rozwinięta, każdy znajdzie tu rozrywkę dla siebie. Nesebyr jest idealnym miejscem na relaksujące wakacje: skały, przepiękne plaże ze złotym piaskiem, czyste morze -wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę przytulności i harmonii. Posiada wszystkie niezbędne warunki do komfortowego pobytu turystów, w tym hotele różnych kategorii, dobrą obsługę i różne rozrywki.

  Pomorie

  Pomorie położone u wybrzeży Morza Czarnego, na wąskim skalistym półwyspie oferuje bogatą bazę hotelową, piękną plażę a także duży wybór oferowanej rozrywki w postaci licznych restauracji, tawern, barów oraz dyskotek. Pomorie cieszy się korzystnym mikroklimatem, który bogaty jest w jod oraz lecznicze błota. Posiada liczne zabytki, które są świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu.

  Do najsłynniejszych zabytków należą m.in. Cerkiew Św. Bogurodzicy, średniowieczny Monastyr Św. Georgi z bogatą kolekcją ikon, islamskie meczety i prawosławne cerkwie.

  Łagodny morski klimat, czyste powietrze, ciepłe morze, leczniczy piasek i lecznicze błoto, nadmorski park i niekończące się winnice stwarzają doskonałe warunki do łączenia relaksu z zabiegami leczniczymi i regeneracyjnymi.

  Sozopol

  Sozopol to najstarszy bułgarski kurort o bardzo długiej historii, położony 30 km na południowy wschód od Burgas. Kiedyś osadę opanowali Grecy, którzy nazwali miasto Apollonia na cześć boga Apolla, patrona żeglarzy, którego wielki posąg wzniesiono na tej ziemi na znak przystąpienia do nowej kolonii. Pod koniec I wieku p.n.e. miasto zostało zdobyte i zniszczone, a 13-metrowy posąg boga został wywieziony przez najeźdźców, w wyniku czego zachował się do dziś w rzymskim Kapitolu. Po pięciu wiekach Apollonia stała się miastem zbawienia, drugie życie rozpoczęło się pod nową nazwą Sozopol - małe miasteczko na małym półwyspie obmywanym wodami Morza Czarnego.

  Klimat w kurorcie jest umiarkowanie wilgotny, temperatura powietrza nagrzewa się do +27-33 °C, a woda - +27 °C. Piaszczyste plaże Sozopolu rozciągają się na kilka kilometrów i są idealne na komfortowe wakacje na plaży.

  Kurort dzieli piękny park na dwie części: starą, najbardziej malowniczą i interesującą dla gości, oraz nową Harmanit. Bułgarski rezerwat architektoniczny, czyli stara część Sozopola, położona na półwyspie, jest pod ochroną UNESCO. Niepowtarzalna atmosfera tych miejsc, stworzona przez kościoły bułgarskiego renesansu narodowego, starożytną architekturę, niesamowite panoramiczne widoki i pozostałości murów twierdzy, przyciągają turystów.

  Święty Włas

  Święty Włas to dość młody bułgarski kurort, który dynamicznie się rozwija. Miasto jest bardzo romantyczne i malownicze, z widokiem na antyczny Nesebyr. Święty Włas położony we wschodniej Bułgarii, nad Morzem Czarnym, stanowi alternatywę dla pobliskiego Słonecznego Brzegu. Jeden z głównych atutów kurortu jest bardzo czysta plaża. Na szczególną uwagę zasługuje największy port jachtowy na bułgarskim wybrzeżu „Marina Dinevi”. Dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek Święty Właz zaprasza do Ortoto, który jest obszarem chronionym o łącznej powierzchni 587.6 hektarów ze stuletnimi drzewami, rzadkimi gatunkami drzew liściastych oraz dzikimi zwierzętami takimi jak sarny, jelenie czy dziki.

  Rawda

  Mała wioska turystyczna położona nad brzegiem Morza Czarnego niedaleko miasta Nesebyr, z którym jest połączona mierzeją plażową. Doskonałe nowoczesne hotele i rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiły, że Rawda z małej nadmorskiej osady stała się kurortem nad Morzem Czarnym na poziomie europejskim. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać surfing, parasailing, narty wodne, a także wybrać się na wycieczkę morską łodzią lub jachtem.

  Plaża Rawdy jest ekologicznie czysta, z drobnym złotym piaskiem, parasolami i leżakami, strzeżona przez ratowników.

  Ośrodek jest chroniony przed zimnymi wiatrami przez skaliste przylądki Rawda i Akrotiri, dzięki czemu klimat jest tu bardzo łagodny. Powietrze nagrzewa się do +28 °C, a woda do +24 °C.

  Dunes

  Młoda miejscowość wypoczynkowa Dunes znajduje się 7 km od miasta Sozopol. Wąskie zacienione uliczki i słoneczne tarasy, kwitnące ogrody i mała przystań, miękki złocisty piasek i aksamitne wydmy - to wszystko otoczone sosnowym lasem kurortu Dunes. Lecznicze powietrze morskie i aromaty drzew iglastych korzystnie przyczyniają się do regeneracji zmęczonego organizmu.

  Złote piaszczyste plaże ciągną się na długości 4,5 km. Piasek jest bardzo drobny, zejście do morza łagodne i płaskie, a woda przejrzysta. Plaże Dunes zostały wielokrotnie wyróżnione „Błękitną Flagą”, co gwarantuje bezpieczeństwo, czystość i jakość. Ośrodek jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi, które chcą uniknąć zgiełku miasta.

  Kurorty narciarskie

  Czas trwania sezonu w ośrodkach narciarskich Bułgarii wynosi do 130 dni. Od listopada do marca miłośnicy sportów zimowych mogą wybrać się do trzech największych narciarskich ośródków - Borowec, Bansko i Pamporovo.

  Borowec

  Ośrodek w paśmie górskim Riła to ogromny wybór stoków narciarskich, co ważne można też wybrać te przystosowane do jazdy na nartach nocą. Tutaj możesz wziąć lekcje snowboardu i jazdy na nartach, odwiedzić ośrodki SPA i restauracje kuchni narodowej, cieszyć się górskim powietrzem.. Z Borowca wygodnie dostaniesz się do kąpielisk i basenów mineralnych, które skutecznie pomagają zrelaksować się po sportowym dniu w górach i pomagają wyleczyć wiele chorób.

  Bansko

  Znajduje się u podnóża gór Pirin na wysokości około 1 km. Bansko ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę, trasy o różnym stopniu trudności, lodowisko, a także bary, dyskoteki, kluby nocne i kasyna. Ośrodek ten jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Możesz odwiedzić też miasto Bansko, gdzie znajduje się 130 zabytków architektonicznych i historycznych. W szczególności turyści mogą wybrać się na następujące wycieczki:

  • do klasztoru Rozhen z XIII wieku z cudowną ikoną - kopią Matki Boskiej z klasztoru Athos;
  • do Melnik - najmniejszego miasta w kraju w górzystym regionie Pirin, gdzie znajduje się dom-muzeum słynnego handlarza winem i tytoniem Kordopulo;
  • do wioski Rupite, gdzie znajdują się gorące źródła i mały wulkan Kozhuh;
  • do klasztoru Riła, otoczonego parkiem i jeziorami. Odwiedzający mogą zobaczyć unikalne rękopisy pergaminowe, ikony, dywany, udać się do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny;
  • do łaźni mineralnych Ognyanovsky - kompleksu ponad 20 źródeł leczniczych;
  • do Sofii, stolicy Bułgarii, gdzie można zobaczyć meczet Banya Bashi, katedrę A. Newskiego, cerkiew św. Mikołaja, rotundę św. Jerzego, zachowaną z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście jest wiele innych atrakcji, które oferuje Sofia.

  Pamporovo

  U podnóża góry Snezhanka w Rodopach znajduje się kurort Pamporovo. Są tu bardzo zróżnicowane stoki. Turyści mogą wziąć lekcje od profesjonalnych narciarzy dla dzieci i dorosłych, poćwiczyć jazdę na half-pipe, saneczkarstwo i jazdę na skuterach śnieżnych. Jest to również świetne miejsce na spacery, w tym do wąwozu Trigrad oraz jaskiń Yagodinskaya i Devil`s Throat. Ośrodek jest idealny dla podróżujących rodzin z dziećmi, ponieważ łagodne stoki pozwalają dzieciom stawiać pierwsze kroki w opanowaniu sportów zimowych.

  Wycieczki z Pamporovo:

  • do rezerwatu architektonicznego "Stary Płowdiw" ze średniowiecznymi uliczkami, budynkami z XIX wieku, malowanymi fasadami domów;
  • do klasztoru Bachkovo, słynącego z grobowca z freskami z XIV wieku i sklepów z rękodziełem lokalnych rzemieślników;
  • do Jaskini Diabelskiej Gardzieli z podziemnym wodospadem;
  • do wąwozu Buynovskoye i jaskini Yagodinskaya, słynącej z niezwykłych formacji naturalnych - kamiennych róż i pereł jaskiniowych.

  Informacje praktyczne:

  • Czas: w stosunku do Polski +1 godzina
  • Czas przelotu: ok. 2,5 godziny
  • Język urzędowy: bułgarski
  • Waluta: Lew bułgarski (BGN), 1 BGN = ok. 2,43 PLN
  • Stolica: Sofia
  • Wjazd: Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bułgarią posługując się dowodem osobistym lub paszportem. Dokumenty podróży powinny być ważne przez cały czas trwania podróży.
  • Godziny pracy aqua parku oraz zjeżdżalni określane są indywidualnie przez hotel. Najczęściej są one czynne 2-3 godziny przed obiadem/lunchem oraz 2-3 godziny po południu.Godziny pracy aqua parku oraz zjeżdżalni określane są indywidualnie przez hotel. Najczęściej są one czynne 2-3 godziny przed obiadem/lunchem oraz 2-3 godziny po południu.
  ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
  ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...