ładowanie...
Powrót

Pierwszy lot samolotem z biurem podróży – co warto wiedzieć? ✈️

Nigdy nie zapomnę swojego pierwszego lotu samolotem. Byłam podekscytowana ale i troszkę przerażona. Na szczęście moi znajomi, którzy już wcześniej lecieli samolotem, powiedzieli mi na co mam zwrócić uwagę żeby ten lot zapamiętać pozytywnie i chcieć wracać do lotniczych podróży.

Jedno mogę powiedzieć – pierwsza podróż samolotem jest wyjątkowa – niezależnie od kierunku podróży.

W tym artykule przeczytasz:

 1. Pierwszy lot – jak się przygotować? Najważniejsze informacje
 2. Pierwsza podróż samolotem krok po kroku
 3. Jak przygotować bagaż do samolotu?

Co warto wiedzieć przed pierwszym lotem samolotem?

Po pierwsze – nie stresuj się. Czy wiesz, że wypadki lotnicze zdarzają się niezwykle rzadko – dowodzi temu raport, w którym wypowiada się dyrektor generalny IATA Willie Walsh. – W 2022 roku doszło do pięciu wypadków śmiertelnych na 32,2 miliona lotów. To pokazuje, że latanie jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. 

Ale są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przed pierwszym lotem samolotem. 

Sprawdź, czy Twój paszport lub dowód osobisty jest ważny i czy na Twoim bilecie lotniczym są poprawne dane. Jeśli tak to już prawie sukces!

Jeśli nigdy nie miałeś/miałaś okazji lecieć samolotem to zapoznaj się z instrukcjami kontroli bezpieczeństwa oraz wsiadania na pokład samolotu. Im więcej będziesz wiedzieć, tym stres będzie mniejszy. I teraz rada dla wszystkich spóźnialskich – lepiej ustawcie budzik wcześniej bo zgodnie z zaleceniami linii lotniczych na lotnisku powinno się być minimum 2-3 godziny przed planowanym lotem.

Wszyscy kochają latać a Ty się panicznie boisz? Jeśli tak, to skorzystaj z naturalnych technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie. Nie zapomnij zabrać ze sobą na pokład samolotu np. ciekawą książkę czy gazetę. Możesz też ściągnąć z platform streamingowych muzykę lub film – pamiętaj, że urządzenia podczas lotu muszą być w trybie samolotowym więc internet nie będzie działał.

pierwszy lot samolotem

Pierwszy lot – jak się przygotować? Najważniejsze informacje

Walizka spakowana? To świetnie, ale zanim wyjdziesz z domu na lotnisko, zapoznaj się z regulaminem linii lotniczej, bo każda z nich ma określone limity dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowanego. Przed podróżą koniecznie sprawdź, ile bagażu można zabrać ze sobą oraz jaka jest dopuszczalna waga i wymiar, żeby nie płacić dodatkowo za nadbagaż.

No dobrze – jeśli już jesteś na lotnisku to czeka Cię kontrola bezpieczeństwa, która jest obowiązkowa dla wszystkich. Może się różnić w zależności od kraju i lotniska, ale zazwyczaj jest to przejście przez bramkę, która przeskanuje Twoje ciało. Na taśmie umieść bagaż, który także będzie przeskanowany. Żeby szybko i sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, wyjmij z kieszeni metalowe przedmioty, zdejmij zegarek i pasek a elektronikę i przezroczystą torebkę z kosmetykami wyjmij z walizki. Czasem zdarza się też, że kontroler bierze pasażera na bok i przeprowadza szybki test, czy nie przewozimy czegoś niedozwolonego. 

Udało się? To teraz czas na relaks podczas czekania na lot. Tu już nie ingerujemy co będziesz robić ale zajrzyj do sklepów bezcłowych na lotnisku, bo możesz tam kupić wiele rzeczy w dobrych cenach, np. kosmetyki czy alkohol.

Czas na drogę do samolotu – dostaniesz się tam albo „rękawem”albo pasażerów zawozi tam autobus lotniskowy.


Jeśli już jesteś w samolocie znajdź swoje miejsce, zapnij pasy i zapoznaj się z instrukcją bezpieczeństwa, którą przeprowadza przed startem personel pokładowy przeprowadza krótką instrukcję dotyczącą zasad bezpieczeństwa. Posłuchaj tego uważnie, żeby wiedzieć jak postępować w czasie awaryjnej ewakuacji.

Kontakt z biurem podróży lub liniami lotniczymi

W razie pytań lub problemów związanych z podróżą, nie jesteś sam! Pamiętaj, że zawsze warto skontaktować się z biurem podróży lub obsługą klienta linii lotniczych, żeby wyjaśnić wątpliwości. A teraz dobra rada - spisz sobie dane kontaktowe oraz adresy e-mail, aby mieć je pod ręką w razie potrzeby.

pierwsza podróż samolotem

Pierwsza podróż samolotem krok po kroku

A teraz wyobraź sobie, że Twoja pierwsza podróż samolotem odbywa się już za dwa dni. Zapoznaj się z informacjami, z których dowiesz się, jak najlepiej przygotować się do podróży.
Lot samolotem jest niezwykłym doświadczeniem, które otwiera przed podróżnikami szerokie horyzonty i możliwości. Aby się tym nie stresować mamy dla Ciebie małą ściągawkę jak krok po kroku „przeżyć” pierwszą podróż samolotem!

Rezerwacja biletu lotniczego i zakup ubezpieczenia

Pierwszym krokiem jest oczywiście zarezerwowanie biletu lotniczego. Przy wyborze linii lotniczej weź pod uwagę cenę, godziny lotu, opinie innych pasażerów oraz oferowane usługi dodatkowe takie jak; posiłek, usługa skybar, wybór miejsca oraz lotnisko docelowe. Często lotniska znajdują się na obrzeżach miast więc warto sprawdzić ile czasu zajmie z nich dojazd do hotelu.

Jeśli chcesz siedzieć ze swoim towarzyszem podróży to podczas rezerwacji biletu w niektórych liniach oraz na niektórych rejsach istnieje możliwość wybrania konkretnego miejsca w samolocie. Przy wyborze miejsca uwzględnij własne preferencje, np. większa przestrzeń na nogi, miejsce przy oknie lub numer rzędu. Taka usługa może być dodatkowo płatna. 

Przezorny zawsze ubezpieczony 
Przy zakupie biletu zastanów się nad wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego na wypadek niespodziewanych sytuacji podczas wycieczki.

Ubezpieczenie może dotyczyć np.:

 • odwołania lotu
 • utraty lub uszkodzenia bagażu
 • opieki medycznej i kosztów leczenia za granicą

Przygotowanie dokumentów do podróży

Pamiętam jak moi przyjaciele byli już na lotnisku i okazało się, że jedna osoba zapomniała paszportu. Mogła wrócić do domu ale problem polegał na tym, że lotnisko z którego leciała do Norwegii było w innym mieście więc lot po prostu przepadł… Dlatego przed podróżą pilnuj, żeby zabrać niezbędne dokumenty ze sobą i koniecznie sprawdź termin ważności paszportu lub dowodu osobistego. Warto upewnić się, że termin ważności dokumentów nie wygasa w trakcie podróży. W przypadku chęci podróżowania z e-dowodem należy skontaktować się z przewoźnikiem lotniczym, u którego mamy zarezerwowany lot, aby upewnić się czy e-dowód będzie akceptowany.

Pakowanie bagażu

Tak jak wspominałam, każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Przed rozpoczęciem pakowania sprawdź na stronie internetowej linii lotniczej, jaka jest dozwolona waga i wymiary bagażu oraz czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty za nadbagaż. Warto dodać, że istnieje lista rzeczy, które są zakazane na pokładzie samolotu. Nie powinno się przewozić w kabinie pasażerskiej i w bagażu materiałów łatwopalnych, ostrych przedmiotów, metalowych pilniczków i przede wszystkim ładunków wybuchowych. Aaaa no i dużego lakieru do włosów!

Przygotowanie się na dzień podróży

Tak wiem, że w samolocie można spotkać miłość życia, ale zrezygnuj z mini i szpilek. Wybierz luźne ubrania oraz wygodne buty na czas podróży, ponieważ zapewniają one swobodę ruchu i komfort podczas dłuższego siedzenia. Pamiętaj też o wszystkich niezbędnych dokumentach oraz o zabraniu bagaży. Posiłek przed lotem powinien być lekkostrawny.

lot samolotem pierwszy raz

Przybycie na lotnisko i odprawa

Na lotnisku bądź przynajmniej 2 h przed planowanym odlotem! Cała podróż zaczyna się od odprawy na lotnisku. Po przybyciu na miejsce, pasażerowie udają się do odpowiedniego terminalu (informacje o nim można znaleźć na bilecie lotniczym, na tablicy z informacjami o odlotach lub w aplikacji mobilnej linii lotniczych) i tam odprawiają swoje bagaże rejestrowane. Podczas odprawy weryfikowane są bilety lotnicze, dokumenty podróży oraz nadane bagaże.

Kontrola bezpieczeństwa i wejście na pokład samolotu

Kolejnym etapem jest kontrola bezpieczeństwa. Podczas niej bagaże podręczne i pasażerowie są skanowani w celu wykrycia ewentualnych niebezpiecznych przedmiotów. Po jej zakończeniu pasażerowie udają się do odpowiedniej bramki (z tablicy informacyjnej lub aplikacji mobilnej linii lotniczej można wyczytać, która bramka jest prawidłowa), gdzie wsiadają na pokład samolotu. Personel pokładowy powita pasażerów i pomoże im w znalezieniu przydzielonych miejsc.

Zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa

Przed startem, personel pokładowy przeprowadza krótką instrukcję dotyczącą zasad bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. Obsługa omawia między innymi, jak zapiąć pasy bezpieczeństwa oraz jak korzystać z urządzeń ratunkowych. Zostaniesz też poinformowany o konieczności wyłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów itd.) lub ewentualnego włączenia trybu samolotowego na czas lotu. Bardzo ważne jest zastosowanie się do tej reguły gdyż aktywna sieć komórkowa i inne sygnały mogą zagłuszać działanie niezbędnych radarów. Po zapoznaniu się z instrukcjami bezpieczeństwa rozpoczyna się start samolotu.

Podczas lotu samolotem

Po starcie, możesz mieć wrażenie, że samolot trochę nierówno leci – raz wyżej, raz niżej, skręca itd. – to wszystko, żeby osiągnąć odpowiednią wysokość. Czasem zmiana ciśnienia powoduje, że mogą Ci się zatkać na chwilę uszy – żeby tego uniknąć możesz założyć zatyczki do ucha lub żuć gumę do żucia. Gdy samolot osiągnie odpowiednią wysokość pojawi się komunikat, że można już odpiąć pasy bezpieczeństwa. To właśnie ten czas kiedy należy rozpocząć podniebny relaks i cieszyć się lotem.

Od tego momentu możesz już skorzystać z pokładowej toalety oraz po prostu wstać i “rozprostować nogi”. Obsługa samolotu rozpoczyna również wtedy serwowanie napoi oraz posiłków (niektóre linie na niektórych trasach serwują posiłek w cenie biletu - należy zawsze potwierdzić wcześniej taką informację). Jeżeli podczas lotu nie jest oferowany taki poczęstunek, wtedy najczęściej istnieje możliwość zakupu czegoś do jedzenia w tzw. sky barze. Usługa Sky Bar podczas większości lotów oferuje zakup kanapek, różnego rodzaju przekąsek (chipsy, paluszki, orzeszki), słodkości, napoi bezalkoholowych i alkoholowych oraz czasami papierosów lub perfum.

Jeśli jednak bardzo stresujesz się lotem to mamy rozwiązanie – sen jest dobry na wszystko! Po prostu prześpij ten lot! Stewardessy obudzą Cię, jeśli będzie trzeba ponownie zapiąć pasy i ustawić pionowo fotel aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Lądowanie i opuszczenie samolotu

Podczas lądowania należy przestrzegać instrukcji personelu pokładowego. Po wylądowaniu samolotu, pasażerowie są proszeni o pozostanie na miejscach do momentu zatrzymania się samolotu. Następnie można już wyjąć bagaż ze schowka, opuścić samolot. Wtedy też można już włączyć telefony i inne urządzenia elektroniczne, aby być znowu w sieci. Warto wiedzieć, że zagranicą połączenia przychodzące, jak i wychodzące są płatne. Aby zmniejszyć rachunek zaleca się zablokować usługę poczty głosowej. Zazwyczaj za dodatkowe korzystanie z sieci komórkowej zapłacimy, kiedy lokalny operator wystawi rachunek i prześle do naszego operatora. Po opuszczeniu samolotu skieruj się po swój bagaż rejestrowany. 

Pierwszy lot samolotem z biurem podróży to ekscytujące i porywające doświadczenie. Od momentu przybycia na lotnisko poprzez odprawę i wsiadanie na pokład aż po lądowanie w miejscu docelowym. Ta podróż może dostarczyć masę niezapomnianych wrażeń i inspirujących widoków z powietrza. Cały proces odbywa się sprawnie i bezproblemowo, co sprawia, że pierwszy lot samolotem jest nie tylko przeżyciem, ale także początkiem nowych doznań w podróżowaniu.

podróż samolotem po raz pierwszy

Jak przygotować bagaż do samolotu?

Przygotowanie bagażu do lotu samolotem jest kluczowym elementem udanej podróży. Wymaga to uwagi i planowania, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo w trakcie lotu oraz uniknąć niepotrzebnych problemów na lotnisku.

Bagaż a regulamin linii lotniczej

Każda linia lotnicza ma swoje własne zasady dotyczące bagażu, zarówno podręcznego, jak i rejestrowanego. Przed rozpoczęciem pakowania warto sprawdzić na stronie internetowej linii lotniczej, jakie jest dozwolona waga i wymiary bagażu oraz czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty za nadbagaż.

Przykładem może być linia lotnicza Skyline Express, gdzie bagaż podręczny nie może przekroczyć wagi 7 kg, a jego wymiary nie powinny być większe niż 55 x 40 x 20 cm. Osobom dorosłym i dzieciom powyżej drugiego roku życia przysługuje jedna sztuka bagażu rejestrowanego do 20 kg. Bagaż, który jest cięższy lub nie spełnia określonych wymiarów, jest uważany za bagaż ponadgabarytowy i podlega opłacie od 5 do 10 Euro za kilogram. Dodatkowo warto pamiętać, że w przypadku każdej linii lotniczej waga bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 32 kg/sztuka. Jest to podyktowane przepisami BHP dla pracowników lotniska.

Czym się różni bagaż podręczny od bagażu rejestrowanego?

bagaż podręczny bagaż rerestrowany

Różnica między nimi polega głównie na tym, gdzie są przewożone i kto ma do nich dostęp podczas lotu.

W zależności od długości podróży i indywidualnych preferencji, można zdecydować się na bagaż podręczny, rejestrowany lub oba. Bagaż podręczny powinien być wygodny do noszenia na pokładzie samolotu i pomieścić najważniejsze rzeczy. Natomiast bagaż rejestrowany powinien być solidny i odporny na uszkodzenia. Warto pamiętać, iż walizki nadawane do luku należy dobrze zabezpieczyć, żeby nie uległy ewentualnemu uszkodzeniu. Bagaż taki można odpowiednio zabezpieczyć albo specjalnym pokrowcem albo folią aluminiową, dostępną na większości lotnisk za opłatą. Konieczne jest również podpisane bagażu imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu z uwzględnieniem numeru kierunkowego swojego kraju. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne zawieszki bagażowe dostępne do zakupu na lotnisku lub kupić je z wyprzedzeniem, w sklepie internetowym.

Ponadto do bagażu podręcznego warto spakować tylko niezbędne rzeczy takie jak dokumenty, potrzebne na czas lotu kosmetyki, leki, telefon komórkowy, ładowarkę, słuchawki i ewentualne przekąski.

Przepisy bezpieczeństwa a bagaż

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa dotyczących bagażu podręcznego jest kluczowe dla sprawnego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku. Zaleca się sprawdzenie, czy wszystkie płyny znajdujące się w bagażu podręcznym są umieszczone w pojemnikach o pojemności nie większej niż 100 ml i zapakowane w przezroczystą torbę zamykaną na suwak.

Podstawowa lista rzeczy do spakowania

Przed przystąpieniem do pakowania, warto sporządzić listę rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą na podróż. W ten sposób unikniemy pominięcia czegoś ważnego i ułatwimy sobie organizację bagażu.

Do walizki warto spakować:

 • krem do opalania
 • okulary przeciwsłoneczne
 • kapelusz lub czapkę z daszkiem
 • apteczkę podróżną
 • książkę lub czytnik e-booków

Przygotowanie miejsca na ewentualne zakupy

Wszyscy kochamy pamiątki z podróży więc zostaw trochę wolnego miejsca w bagażu podręcznym lub nadanym na ewentualne nowe przedmioty. W ten sposób unikniesz dopłaty za nadbagaż w podróży powrotnej.

Przygotowanie bagażu do samolotu wymaga uwzględnienia ograniczeń dotyczących wagi i wymiarów bagażu podręcznego oraz rejestrowanego. Należy starannie zaplanować co chcemy ze sobą zabrać, aby uniknąć problemów z przekroczeniem limitów. Ponadto warto się upewnić, że wszystkie przedmioty w bagażu podręcznym są zgodne z przepisami bezpieczeństwa lotniczego.

lot samolotem porady