ładowanie...
Leć do Gereme

Wycieczki do Gereme

 • Bez wizy

Kurort Goreme to niewielka miejscowość w regionie Kapadocji. Przyjeżdżają tu miłośnicy niezwykłości, gdyż to właśnie tutaj znajduje się skansen z doliną kościołów jaskiniowych. Niezwykłe krajobrazy formacji w kształcie stożka są wynikiem erupcji trzech wulkanów Gullu Dag, Hasandag, Erciyes. Lawa i popiół, pod wpływem wiatru i wody, utworzyły dziwne kształty, a człowiek dokończył dzieło natury, umieszczając w nich mieszkania i świątynie. Tylko tutaj znajduje się około 30 kościołów jaskiniowych, a także nowoczesne hotele skalne, restauracje i sklepy.

  Dojazd własny do Gereme

   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...

  Do zobaczenia w Gereme

  • Turecka lira
  • Język turecki

  Co warto zobaczyć
  Nie wszystkie skalne świątynie w wiosce są dostępne do zwiedzania. Wiele z nich jest w trakcie renowacji, a te otwarte są warte odwiedzenia:

  w Ciemnej Świątyni, gdzie światło wpada tylko przez małe okienko;
  Świątynia z sandałami;
  Świątynia Węża z freskami przedstawiającymi Wielkiego Męczennika Jerzego Zwycięzcę i Teodora Stratilatesa walczącego z wężem;
  Bazylego Wielkiego;
  kaplice wielkich męczenników Katarzyny i Barbary.
  Fakt, że kościoły znajdują się w formacjach skalnych w formacjach wulkanicznych, można czasem odgadnąć dopiero po wejściu do środka lub gdy jedna ze ścian zawali się, odsłaniając malowidło. Do wielu kościołów trudno się dostać, ponieważ trzeba pokonać wąskie i niskie przejścia. Na przykład do dawnego klasztoru Merie Mann można wejść tylko przez niewielki, pochylony otwór, ale warto - w środku zachowały się fragmenty starożytnego malowidła. Największa świątynia skalna, Tokaly-kiliselika, również zawiera fragmenty malowideł z X-XI wieku.

  Rozrywka
  Jest kilka hoteli z najlepszym widokiem w Goreme. Pozwalają one cieszyć się niesamowitą panoramą, trochę jak z Ziemi. Niektóre są zaaranżowane bezpośrednio w skałach, a mieszkanie w nich jest jednym z rodzajów egzotycznej rozrywki.

  Göreme jest centrum historycznego i naturalnego parku, który zajmuje 300 km². Na jego terenie znajdują się doliny Red, Meskendir, Pink, Love, Pigeon, z których każda ma swoją własną charakterystykę i jest pod ochroną UNESCO. Po wykupieniu wycieczki w Goreme można przejść przez wszystkie te doliny z wycieczką lub wypożyczyć rower lub ATV i samodzielnie zwiedzić park narodowy. Popularna jest również jazda konna.

  Wakacje w Goreme są wygodne, ponieważ większość zabytków znajduje się w odległości spaceru, a do wielu można dotrzeć quadem w kilka minut. Ponadto doliny znajdują się obok siebie, więc podróż nie będzie męcząca nawet dla dzieci. Wieczorem zdecydowanie warto wybrać się na jedną z platform widokowych, by podziwiać panoramę futurystycznych krajobrazów w iluminacji, a po zejściu na dół zjeść kolację w jednej z jaskiniowych restauracji.

  Popularne kurorty

  Wszystkie ośrodki
  ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...