ładowanie...
Leć do Dominikany

Wycieczki do Dominikany

 • Bez wizy

Na znanych fotografiach tropikalnego raju z palmami pochylonymi nad akwamarynowymi falami, w większości przypadków uwiecznione są plaże Dominikany.

  • ładowanie...

  Nasze rekomendacje

   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...

  Do zobaczenia w Republice Dominikańskiej

  • Dominikańskie Peso
  • Język Hiszpański

  Informacje ogólne

  Dominikana to kraj niezwykłego kontrastu. Szerokie, niekończące się piaszczyste plaże, jasna bujna tropikalna zieleń, szybkie rytmy taneczne i wyważona codzienność lokalnych mieszkańców – to wszystko sprawia, że wakacje na Dominikanie są niezapomniane.

  Klimat na Dominikanie jest subtropikalny wilgotny. Bryza morska i pasaty wieją z północnego wschodu i łagodzą upał. Średnia temperatura wody w zimie wynosi +27 °С, w tym okresie na wybrzeżu występują niewielkie pływy morskie.

  Tradycyjna kuchnia na Dominikanie to kuchnia kreolska. Opiera się na szerokim zastosowaniu roślin strączkowych, bananów i warzyw (zwłaszcza egzotycznych) w oryginalnych połączeniach z mięsem i rybami. Tradycyjne potrawy to np. "bandera" – gulasz z mięsa, smażone banany, fasola, ryż i sałatka, gęsta zupa "asopao" i smażona wieprzowina "puerco en puya". Ryby i owoce morza, pomimo wyspiarskiego statusu Republiki Dominikany, nie są zbyt popularne.

  Republika Dominikańska to państwo położone w Ameryce Środkowej, w archipelagu Karaibów. Zachodnią część wyspy, na której usytułowana jest Republika Dominikańska, zajmuje Haiti. Dominikanę otacza Morze Karaibskie oraz wody Oceanu Atlantyckiego. Długość linii brzegowej wynosi około 1300 km, a prawie w całości zajmują szerokie, piaszczyste plaże.

  Piękna, malownicza przyroda Dominikany jest niezwykle różnorodna. Na jej terytorium znajdują się zarówno pasma górskie i żyzne doliny, słone jeziora i płynące rzeki jak i lasy tropikalne oraz wodospady. Piękna przyroda zarówno dla miłośników wypoczynku na plaży, jak i wielbicieli pięknej egzotycznej zieleni. Dodatkowo obok zjawiskowych krajobrazów i rozwiniętej branży turystycznej istnieje bogate dziedzictwo kulturowe, które stanowi ogromny walor poznawczy dla wszystkich podróżujących w te wyjątkowe, egzotyczne miejsce.

  Ludność kraju nie przekracza 10 milionów mieszkańców, z czego 2 miliony obywateli mieszka w stolicy Santo Domingo. Ponad 70% populacji stanowią mulaci i potomkowie kolonizatorów oraz Afrykanie. Oficjalną walutą jest peso dominikańskie, ale w wielu ośrodkach turystycznych istnieje możliwość płacenia dolarami amerykańskimi.

  Klimat

  Tropikalny, bez zimy. Temperatura powietrza waha się od +21°C w górach do +26-27°C na wybrzeżu. Latem powietrze nagrzewa się do +32-34°C. W Republice Dominikańskiej wilgotność powietrza jest wysoka przez cały rok, osiągając 80%. Pora deszczowa zaczyna się na początku maja i kończy w październiku. Na Dominikanie można odpocząć przez cały rok, podczas gdy koszt wycieczki w lipcu jest dwa razy niższy niż w styczniu. Temperatura wody rzadko spada poniżej +26°C, podczas gdy woda w Morzu Karaibskim jest zwykle 1-2 stopnie cieplejsza niż na Atlantyku.

  Kultura i obyczaje

  Dominikana jest jednym z najbezpieczniejszych krajów karaibskich, gdzie turystyka odgrywa bardzo dużą rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni, uśmiechnięci i życzliwie nastawieni do turystów, których traktuje się tutaj w sposób bardzo szczególny. Turystów podróżujących po Dominikanie obowiązuje zasada wzajemności, jak np. przywitanie podczas gdy wchodzi się do sklepu lub innego pomieszczenia. Buenos Dias to typowe przywitanie po hiszpańsku , które warto znać. Należy uważać na niektóre gesty, które w Europie uchodzą za powszechne, tutaj mogą być uznane za obraźliwe. Przykładem takiego gestu jest uniesiony kciuk, który może być tutaj uznany za propozycję o podłożu seksualnym. W restauracji nie należy przywoływać obsługi palcem, ponieważ uchodzi to za niegrzeczne, zamiast tego najlepiej pomachać całą dłonią.

  Podróżujących na wycieczki do Dominikany jednak również obowiązują pewne zasady. Wchodząc do jakiegokolwiek pomieszczenia, zawsze należy się przywitać. Najlepiej powiedzieć: Buenos dias. Należy uważać również na niektóre polskie słowa – odpowiednikiem krótkiego zdania z przeczeniem "Nie ma" jest zwrot określający w sposób wulgarny męskie strefy erogenne. Podobnie sytuacja wygląda z uniesionym w górę kciukiem – może zostać odczytany jako propozycja stosunku płciowego. W Dominikanie w restauracji nie należy przywoływać kelnera palcem, ponieważ gest ten jest odbierany jako obraźliwy. Zamiast tego lepiej pomachać całą dłonią.

  Dominikańczycy uwielbiają muzykę i taniec, z tego udział w typowej imprezie lokalnej z tematyczna muzyką jest niesamowitym przeżyciem.

  Informacje praktyczne

  • Czas przelotu: Polska- Punta Cana – ok. 10,5 godz.
  • Czas lokalny: czas polski minus 5 godz.
  • Język: hiszpański, angielski
  • Napięcie: 110 V (potrzebny adapter i transformator).
  • Waluta: dominikańskie peso (RD$): 1 RD$ dzieli się na 100 centów. 1 USD = ok. 43 peso, 1 EUR = ok. 51 peso.
  • Stolica kraju: Santo Domingo
  • Covid 19: restrykcje związane z COVID 19 , takie jak okazywanie szczepień, noszenie maseczek już nie obowiązują.
  • Napiwki: Zwyczajowo przyjęte jest dawanie 5-15% rachunku w barach i restauracjach. Taksówkarzom nie wręcza się napiwków.
  • Opieka rezydenta: Klienci ANEX Tour Polska objęci są opieką polskojęzycznego rezydenta, który jest do ich dyspozycji, po przylocie oraz podczas pobytu w hotelu.
  • Wycieczki na miejscu: Wycieczki oferowane są przez lokalne agencje turystyczne, na określonych przez nich zasadach. Zakup takiej wycieczki możliwy jest za pośrednictwem rezydenta Anex Tour na miejscu.
  • Wiza: Istnieje wymóg posiadania karty turystycznej (wliczona w cenę imprezy), która jest ważna 90 dni. Wymagana ważność paszportu od 01 maja 2023 r. wynosi minimum 6 miesięcy od daty wjazdu i wyjazdu z Republiki Dominikany.
  • Wymagane dokumenty: od 29.11.2020 obowiązuje nowa cyfrowa karta wjazdu i wyjazdu w postaci formularza E-Ticket. Turyści podróżujący do republiki Dominikańskiej są zobowiązani do wypełnienia online tego formularza e-ticket i otrzymania kodów QR (na wylot i na powrót). Formularz dostępny jest pod linkiem: https://eticket.migracion.gob.do Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem z Polski i z Dominikany (lot powrotny), bez użycia polskich znaków. Istnieje możliwość uzupełnienia formularza dla wszystkich uczestników podroży z rezerwacji. Wygenerowane przez system kody QR zostaną zeskanowane przez władze celne podczas wjazdu i wyjazdu. Zalecamy wydrukowanie lub zrobienie zrzutu z ekranu z kodem QR w celu usprawnienia procedury na lotnisku.
  • Ważne: W przypadku pobytów, których długość przekracza 30 dni, pobierana jest na lotnisku opłata wjazdowa w wysokości 800 DOP (ok. 16 €). Wszyscy turyści mają obowiązek wypełnienia formularza meldunkowego w hotelu. Dzieci do 13. roku życia muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Wymagane jest pisemne pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w kraju , z którego wyjeżdżają. Bez takiego dokumentu dzieci nie będą mogły przekroczyć granicy. Aktualne informacje na temat bezpieczeństwa w danym kraju znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, link poniżej: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

  Punta Cana

  Najpopularniejszy region turystyczny kraju – PUNTA CANA - znajduje się na wschodnim wybrzeżu. Piasek jest tu drobny, miękki i olśniewająco biały. Bliskość rafy koralowej sprawia, że wody są spokojne i ciepłe. Południe kurortu obmywane jest ciepłym Morzem Karaibskim, a północną i wschodnią część otacza majestatyczny Atlantyk. Linia brzegowa Punta Cana składa się z lagun i małych zatoczek z czystą i spokojną wodą. Piasek, łagodne tropikalne słońce, piękne krajobrazy - wszystko to stwarza dogodne warunki do wypoczynku na plaży w rajskim zakątku świata. Dominikana posiada rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, która zapewnia idealne warunki do wypoczynku. Oprócz malowniczego wybrzeża kurort słynie z lasów tropikalnych i niesamowitej przyrody, która nie została zniszczona przez cywilizację.

  Plaża Bavaro

  PLAŻA BAVARO to swego rodzaju centrum atrakcji dla turystów na Dominikanie. Znajduje się najbliżej międzynarodowego lotniska Punta Cana i jest bardzo malownicza. Wybrzeże jest tu niezawodnie otoczone koralami, co chroni turystów przed wysokimi falami i stwarza optymalne warunki do pływania i rodzinnej rekreacji. PLAŻA MACAO znajduje się około 20 km od Bavaro. Jest wyjątkowa, ponieważ wciąż jest "dzika". Ponadto nie ma rafy koralowej, która chroniłaby wybrzeże przed falami Oceanu Atlantyckiego. Dlatego surferzy na wszystkich poziomach zaawansowania polubili tę plażę. PLAŻA UVERO ALTO to jedno z najlepszych miejsc na Dominikanie. Znajdują się tu eleganckie siedmiogwiazdkowe hotele, parki wodne, masywne gaje palmowe i piękne plaże. Nowożeńcy przyjeżdżają tutaj, aby spędzić najlepszy czas w swoim życiu - miesiąc miodowy. Znajdują się tu także nocne dyskoteki.

  Cap Cana

  Młody kurort CAP CANA zyskał reputację kurortu elitarnego, gdzie często można osobiście spotkać największe gwiazdy filmowe Hollywood.

  Bayahibe

  Wioska rybacka BAYAHIBE, położona obok, słynie z kolorowych domów, parku narodowego i doskonałych miejsc do nurkowania, gdzie można podziwiać nawet wraki statków. Odpoczywając tutaj, możesz odwiedzić pobliskie wyspy. Ośrodek jest idealny dla rodzin, które kochają spokojne wakacje.

  La Romana

  Po przekroczeniu rzeki Dulce można znaleźć się w kurorcie LA ROMANA. Turysta musi tylko zejść na brzeg - od razu znajdzie się w jednym z największych kompleksów turystycznych na Karaibach! Dziś miejsca te należą do dziesięciu najbardziej komfortowych kurortów z najlepszą infrastrukturą dla turystów, więc będzie to wygodne dla każdego podróżnika. Jeśli turysta potrzebuje połączenia egzotycznej przyrody, niepowtarzalnej atmosfery starej wioski rybackiej i infrastruktury turystycznej, to JUAN DOLIO przypadnie mu do gustu. Tutaj możesz jednocześnie cieszyć się samotnością i ciszą plaż, a także korzystać z różnych rozrywek kulturalnych, miejsc historycznych i restauracji z doskonałymi lokalnymi potrawami.

  Bova Chica

  BOVA CHICA - najbliższy kurort do stolicy Santo Domingo. Ośrodek położony jest w lagunie osłoniętej rafą koralową, której głębokość nie przekracza półtora metra, a piasek na plaży jest biały i drobny jak mąka. Chociaż laguna jest płytka, ludzie często przyjeżdżają tu na windsurfing, narty wodne, nurkowanie i żeglarstwo.

  Samana

  Półwysep SAMANA najbardziej znany ze swojej niesamowitej egzotycznej fauny: co roku tysiące humbaków przybywa tu, aby się rozmnażać, a ich gry godowe można oglądać bezpośrednio z okien pokoi hotelowych. Półwysep jest wyjątkowym miejscem dla miłośników przyrody, którzy pragną integracji z naturą, a także dla par szukających romantycznych zakątków.

  Innym doskonałym miejscem na miesiąc miodowy jest UVERO ALTO: na odludnej 50-kilometrowej plaży, wśród błękitnych fal, lazurowego nieba i wysokich palm kokosowych panują idealne warunki dla nowożeńców i zakochanych par.

  Sosua

  Kurort Sosua znajduje się na północnym wybrzeżu Dominikany. To niewielkie miasteczko, osłonięte od wiatrów w spokojnej zatoce, jest częścią regionu turystycznego Puerto Plata. Plaża Sosua charakteryzuje się idealną czystością, miękkim piaskiem i spokojnym morzem. W pobliżu znajdują się rafy koralowe na płytkich głębokościach, które można obserwować podczas nurkowania lub snorkelingu. Miasteczko posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, jest tutaj wiele barów i restauracji.

  Playa Dorada

  Playa Dorada to kompleks wypoczynkowy z kilkoma hotelami. To jedno z najlepszych miejsc na relaks na plaży z drobnym piaskiem w otoczeniu lasów tropikalnych. Popularną rozrywką w Playa Dorada jest golf. Znajduje się tutaj 18-dołkowe pole golfowe, popularna jest jazda konna, rafting i wędkarstwo morskie. Z ośrodka można wybrać się na wycieczkę do "27 wodospadów" - naturalnego "parku wodnego", gdzie będziesz miał okazję wskoczyć do wody ze skał.

  Cabarete

  Cabarete to popularny kurort na północy wyspy, popularny wśród surferów. Długa plaża, która rozciąga się na 6 kilometrów, oraz łagodne wiatry uczyniły z Cabarete centrum ekstremalnych sportów wodnych. Energia tutaj uderza zarówno w dzień, jak i w nocy: wraz z nadejściem zmierzchu Cabarete zamienia się w centrum życia nocnego z wieloma barami, klubami, muzyką i tańcami.

  Rio San Juan

  Niewielka miejscowość wypoczynkowa Rio San Juan znajduje się w północnej części wyspy. To najbardziej beztroski kurort z dala od zgiełku nocnego życia. W pobliżu znajduje się wyjątkowa atrakcja przyrodnicza - laguna Gri-Gri. Tutaj, w otoczeniu namorzynów, bezpośrednio w słodkiej wodzie laguny rosną niezwykłe drzewa, pływają żółwie oraz różnego rodzaju ryby i latają tysiące ptaków. Płynąc łodzią po lagunie Gri-Gri, będziesz mógł cieszyć się pięknem tego chronionego miejsca.

  ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
  ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...
   ładowanie...